DALHOUSIE UNIVERSITY (KANADA)

no-photo

Dalhousie Üniversitesi, küresel olarak Kuzey Amerika’nın en konuksever üniversitelerinden biri olarak bilinir. 1818’de kurulan Dalhousie, Kanada’nın en eski üniversitelerinden biridir ve dünyanın her tarafından 18.200’den fazla öğrenciyi ağırlar. Atlantik kıyısındaki bu üniversite dünya standartlarında akademik eğitimi alanında öncü araştırmalarla ustalıkla birleştirir.

Dalhousie, akademik yeniliğe odaklı yapısıyla sürekli olarak ders ve programlarını geliştirmektedir. Atlantik Kanada’nın lider araştırma üniversitesi olarak Dalhousie, her yıl 140 milyon Dolar değerinde araştırma ödeneği ve ödül almaktadır ve aynı zamanda Kanada’nın araştırma odaklı üniversitelerinden oluşan U15 grubuna da üyedir. Üniversitenin samimi öğrenim ortamı, bünyesinde bulunan ödül sahibi profesörleriyle yakından iletişim ortamı sağlar. 180’den fazla programda sunduğu 4.000 dersle dünyanın her tarafından öğrencilere geniş bir seçim imkânı sağlar.

Halifax’ın kalbindeki üç tane kampüsünde sarmaşık kaplı tarihi binalar modern mimari yapılar yanında göz almaktadır. Üniversitenin şehir merkezine yürüme mesafesi uzaklığındaki kampüslerinde her türlü ihtiyacınızı karşılayacak dükkan ve kafeler bulabilirsiniz. Ayrıca bünyesindeki Nova Scotia’nın en büyük kitaplık ağı her türlü araştırma ve öğreniminize de katkıda bulunacaktır. Öğrenciler ayrıca kampüs içindeki Dalplex spor kompleksine de tam erişime sahiptir. Bunların yanında üniversitenin Truro’da 2012 yılında açılan bir de ziraat fakültesi bulunmaktadır. 

Dalhousie bünyesinde Arts and Social Sciences, Science, Engineering, Computer Science, Architecture and Planning, Medicine, Dentistry, Management, Law ve Truro’da bulunan Agriculture gibi çok çeşitli fakülteleri bulunmaktadır. Üniversite programlarından Rowe School of Business, European CEO dergisi tarafından Kanada’daki en yenilikçi okul olarak seçilmiştir.

Üniversiteye başlamadan önce İngilizcenizi daha da geliştirmek için, Dalhousie aynı zamanda ESL (İkinci Dil Olarak İngilizce) programları da sunmaktadır. Bu programlardan birine dahil olmanız durumunda TOEFL veya IELTS gibi İngilizce sınavlarından geçmenize gerek olmadan üniversite eğitiminize başlayabileceksiniz.


Öne Çıkan Programlar

Ocean Sciences (Okyanus Bilimleri): Atlantik Okyanusuna yürüme mesafesinde olan kampüsleriyle Dalhousie, okyanus bilimleri konusunda lider konumundadır. Okyanus kimyası, jeoloji, biyoloji ve okyanus bilimini kendi bünyesinde birleştiren Kanada’daki tek bölümdür ve çeşitli alanlarda uzmanlığınızı geliştirme imkanı sunar. Kanada’da ve uluslararası olarak bir çok konferansta prestijli görevler yürütmüş bu fakülte araştırma odaklı yapısıyla öğrencilere mükemmel ve samimi bir eğitim sunar.

Landscape Architecture (Kamusal Alan Mimarisi): Bu program bünyesinde öğrenciler, endüstri uzmanlarıyla işbirliği yürüterek cazip ve sürdürülebilir kamusal alanlar yaratma konusunda danışmanlık becerilerini geliştirirler. Dalhousie, bu alanda eğitim veren Kanada’nın sadece üç üniversitesinden biridir, Atlantik Kanada’da ise tek!

International Development Studies (Uluslararası Kalkınma): Program günümüz dünyasının en büyük problemlerinden olan yoksulluk, sağlık sorunları ve çevresel bozulma konularında uzmanlık sağlar. Bu program sayesinde küresel çapta kritik düşünme yeteneklerinizi geliştirecek, zorlu problemlere yapıcı çözümler üretecek ve ‘Development and Activism’ gibi derslerle öğrendiklerinizi eyleme dökme fırsatlarını yakalayacaksınız.

Üniversite Fakülteleri

180 farklı diploma programı ve 4.000’den fazla ders sayısıyla Dalhouise öğrencilerine çok zengin seçenekler sunar. Genişliğine rağmen Kanada’nın en düşük öğrenci-öğretim üyesi oranlarından birine sahip olan bu üniversitede ödül sahibi profesörlerle yakından öğreniminizi sürdürme imkanı bulacaksınız. Dalhousie’nin fakülteleri aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Agriculture
 • Architecture and Planning
 • Arts and Social Sciences
 • Computer Science
 • Dentistry
 • Engineering
 • Health Professions
 • Law
 • Management
 • Medicine
 • Science


Lisansüstü eğitim

Üniversite, lisansta olduğu gibi lisansüstü programlarında da çok zengin seçenekler sunmaktadır. Master’s programları 1 ya da 3 yıl arasında değişirken, PhD (doktora) programları 4 yıl sürmektedir. Lisansüstü eğitiminiz boyunca çoğu program co-op imkanı sunmaktadır, bu sayede öğrendiklerinizi gerçek hayata kolayca uygulayabilecek ve en ideal ortamlarda deneyim sağlayacaksınız. 


Uluslararası Öğrenci Fiyatları

 

Eğitim Ücreti*

7.805$

Kitap ve Gereçler

1.200$

Yurt*

9.695$

Uluslararası Öğrenci Farkı

8.448$

Sağlık Sigortası

491$

Toplam

27.639$

*2014-2015 baz alınarak hesaplanmıştır, seçimlerinize göre değişkenlik gösterecektir.

**Güncel ve detaylı fiyatlar için bizimle iletişime geçiniz veya okulun internet sitesinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Halifax büyük şehirlerin olanaklarını küçük yapısında sunar. Atlantik Okyanusunun hemen kıyısında yer alan bu şehir okyanusa kolay ulaşımı, zengin tarihi ve canlı ve genç yapısıyla ilgi çekmektedir. Öyle ki şehir merkezi Nova Scotia’nın kırsal kesiminden sadece 20 dakika uzaklıkta olmasına rağmen bir metropolit şehir havası vermektedir.

Halifax’ın ekonomisi bilgi teknolojileri üzerine kurulmuştur, dolayısıyla son derece eğitimli bir nüfusa ve birçok üniversiteye ev sahipliği yapar. Öyle ki her yıl 300.000’den fazla öğrenci burayı üniversite öğrenimi için seçer. Şehir ayrıca canlı bir müzik camiasına, cazip restoranlara, müze ve galerilere de ev sahipliği yapar. Halifax doğa meraklıları için de oldukça caziptir. Nova Scotia eyaleti dünyanın en göz alıcı doğal güzellik alanlarından birine sahiptir. Kumsalları, dik yamaçları, oldukça temiz gölleri ve çayırlarıyla Nova Scotia yıl boyunca size yapacak birçok doğa etkinliği sunar. Bisiklet, kayak ve doğa gezileri bu seçeneklerden sadece birkaçıdır.

Okyanusun hemen dibinde yer alması dolayısıyla Nova Scotia, Kanada’nın geneline göre ılıman bir iklime sahiptir. Yazları oldukça serin, hafif rüzgarlı ve ortalama en yüksek 23C sıcaklıklarda geçer. Kışları ise dışarı çıkmanızı engelleyecek kadar soğuk olmaz, ortalama düşük sıcaklıklar -1˚C ve -5˚C civarında geçer.

Halifax ana yarımadasında uygun fiyatlara müstakil evlerde kira bulma imkanınız varken, şehre 20 dakika otobüs yolculuğu uzaklığındaki Dartmouth bölgesinde ise çok daha uygun fiyatlarda apartman daireleri bulabilirsiniz. Şehir merkezinde bulacağınız bir müstakil ev dairesini 4-5 kadar kişiyle paylaşmanız durumunda kira fiyatları 400-700 Kanada doları arasında değişmektedir, ki çoğu evde su ve elektrik gibi ek fiyatlar bu kiraya dahildir. 

Bunların yanında, Dalhousie’nin sağladığı kampüs içinde ve şehir merkezine yürüme mesafesinde sunduğu çok çeşitli yurt fırsatları vardır. İkili, tekli ve hatta süit tarzı odalarda üniversite eğitim yılı boyunca kalabilirsiniz. Yemek planı da dahil olmak üzere bu yurt fiyatları yıllık 9.000-10.000 Kanada doları civarındadır. 


VİZE İŞLEMLERİ

Vize başvuru işlemleri her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Schengen bölgesi içinde kalan ülkeler için Schengen vizesi başvurusu yapılır. Bu bölgelerde ortak uygulamalar ve kurallar mevcuttur, bu yüzden bu ülkeler için yapacağınız vize başvuru süreci de  Schengen bölgesine dahil olan ülkeler için benzerlik gösterir. İngiltere, Kanada, Avustralya ve Amerika içinse her ülkenin kendi belirlediği ayrı ayrı kurallar ve süreçler mecvuttur.

Vize başvuru işlemleri zorlu, yorucu ve uzun bir süreçtir. Vize başvuruları öncesi  ciddi ve dikkatli bir hazırlık gerekmektedir. Her yıl vizeler ile ilgili konsolosluklar tarafından vize başvuruları ile ilgili yeni değişiklikler ve uygulamalar yapılmaktadır. Bu süreçte vize başvuruları eksik veya yanlış belge hazırlanmasından ve vize görüşmelerinde istenilen cevapların verilmemesinden kaynaklanan red kararları ile sonuçlanabilmektedir.

Biz CDS ailesi olarak 1996’dan beri 20 yıllık tecrübemiz ile bu zorlu ve uzun yolu sizin için kolaylaştırmak aynı zamanda da doğru ve eksiksiz bir başvuru süreci geçirmenizi sağlayarak vize almanıza yardımcı olmak için çalışmaktayız.


KANADA

Kanada vizesi başvuru sürecinde, vize dökümanlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamak, ingilizce niyet mektubu yazmak ve başvuru ile ilgili konsolosluklar tarafından yapılan değişikliklerin takibini yapmak oldukça stresli ve yorucu bir süreçtir. Kanada vizesi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da eksiksiz ve doğru belgeler ile oluşturulan başvuru dosyanızdır. Bu başvuru süresi boyunca ekibimiz her adımınızda sizin yanınızda olarak tüm bu süreci sizin için kolaylaştırıp, dosyanızı eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayarak vize almanıza yardımcı olacak ve bu stresli süreci sizin için kolaylaştıracaktır. 


AMERİKA

Amerika vize başvurusu zorlu bir süreç izler. Dikkat ve özenle hazırlanması gereken belgeler ile mülakatta sorulacak sorulara istenilen cevapların verilmesi halinde işiniz oldukça kolaylaşacaktır.  Tecrübeli danışmanlarımız ön hazırlık sürecinde başvuru dosyanız için gerekli tüm belgeleri sizin için özenle hazırlayarak, mülakatta dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili sizi iyi bir şekilde bilgilendirerek görüşmenizi en iyi şekilde geçirmeniz için yardımcı olacaktır. Görüşme gününüz geldiğinde tarafımızdan hazırlanan eksiksiz dosyanızla vize memuru ile görüşmenizi gerçekleştireceksiniz. Dosyanızdaki belgeler ve niyet mektubunuz ile  Amerika’ya gitme nedeniz, ne kadar kalacağınız ve finansal durumunuzun bu seyahate elverişli olup olmadığına dair tespitlerin yapılması, gerekli görüldüğü durumlarda memurun size yönelteceği sorularla görüşmeniz son bulacaktır. Gerekli dökümanlarınızın doğru ve eksiksiz olması durumunda ve görüşmenizin olumlu geçmesi sonucunda tedirgin olmanız için hiç bir sebep bulunmaz.


İNGİLTERE

İngiltere vizesi, Amerika vizesi gibi özen ve dikkat gerektiren bir başvurucu süreci ile doğru ve eksiksiz bir başvuru dosyası ister.  İngiltere vize başvurusu ile ilgili en korkulan noktalardan biri de fazlaca döküman istenen başvuru sürecidir. Tüm bu dokümanların toparlanması ve doğru bir şekilde dosyalanmasını kolaylaştırmak amacıyla size destek çıkarak doğru bir dosya ile başvurunuzu gerçekleştirmeniz için CDS ailesi olarak tüm bu süreçte size destek çıkacağız.


SCHENGEN VİZESİ

Schengen vizesi diğer vizelere kıyasla daha kolay bir başvuru süreci izler. Schengen bölgesine dahil olan ülkeler için uygulanan başvuru süreci ve istenilen belgeler birbirleriyle benzerlik gösterir. Schengen bölgesine dahil olan ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa , Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, birbirleri arasındaki sınır kontrollerini bir anlaşmayla kaldırmış böylelikle Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi bir diğer Schengen bölgesine üye ülkeye serbestçe seyahati kolaylaştırmıştır.